Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie wybrać?

Czy wybrałeś już swój wymarzony gotowy projekt domu? Jeżeli tak, to z pewnością zastanawiasz się, jakich materiałów użyć, aby dom był trwały na lata. Dziś piszemy, na co musisz zwrócić szczególną uwagę decydując się na zakup okien potrzebnych do zrealizowania gotowy projekt domu jednorodzinnego.

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie wybrać?

 Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka16

Do wyboru okien przede wszystkim należy podejść rozważnie, ponieważ wpłyną one nie tylko na estetykę, ale również komfort. Ponadto są one naszym zwierciadłem na świat oraz odgrywają ogromną rolę podczas zapewnienia nam bezpieczeństwa. Dodatkowo odpowiedni ich dobór zapewni minimalne straty ciepła.

Bardzo duże grono ludzi uważa, iż dobre okno to - ładne okno. Dlatego też, w głównej mierze decydują się na najtańsze modele popełniając ogromny błąd. Pierwszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu okien do domu jest jego lokalizacja. Jeżeli twoja działka mieści się przy głównej ulicy koniecznie wybierz okna o zwiększonej redukcji hałasu. Ponadto na parterze domu warto zamontować okna z zabezpieczeniem antywłamaniowym, zaś ściana najbardziej narażona na promienie słoneczne powinna być wyposażona w okna z szybami refleksyjnymi bądź przeciwsłonecznymi. Natomiast, jeżeli twoja działka pod budowę gotowy projekt domu zlokalizowana jest w miejscu, gdzie występują bardzo chłodne zimy, pamiętaj, aby wybrać okna o najmniejszym współczynniku przenikania ciepła. Jak widzisz jest bardzo wiele czynników, które mają bezpośredni wpływ na decyzję o zakupie okna.
Warto zwrócić również uwagę na materiał, z którego zostaną wykonane nasze okna. Na rynku do wyboru mamy okna drewniane, wykonane z PCV bądź też aluminiowe. Jeżeli zależy ci na trwałości, atrakcyjnym wyglądzie i niskim stopniu przepuszczalność ciepła, warto zdecydować się na okna drewniane. Jednak należy pamiętać, że okna drewniane trzeba konserwować przynajmniej raz na 5 lat.
Natomiast okno to nie tylko rama, ale również oszklenie. Najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku są okna jednokomorowe, które charakteryzują się tym, iż pomiędzy dwoma taflami szkła znajduje się przestrzeń wypełniona gazem zwykle jest to argon lub krypton. Jest to dość stare rozwiązanie, dlatego podczas zakupu okien do naszego domu warto zastanowić się nad oknami, które zapewnią nam jeszcze lepszą izolację.

Pewnie nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się, jaka jest różnica pomiędzy szybami. Zwykła szyba jest wykonana z podstawowego rodzaju szkła, który charakteryzuje się dość niskim współczynnikiem izolacji. Szyba ciepłochronna posiada specjalną powłokę, która odbija do wnętrza pomieszczenia ciepło z grzejników to rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w gotowy projekt domu, ponieważ pozwoli na znaczne oszczędności podczas jego ogrzania. Szyba bezpieczna charakteryzuje się tym, iż rozbija się na bardzo drobne kawałki bez ostrych krawędzi. Takie rozwiązanie powinno znaleźć się w każdym domu, w którym mieszkają małe dzieci. Szyba antywłamaniowa posiada specjalną konstrukcje chroniąca nasz dobytek przed złodziejami. Natomiast, jeżeli twój dom wystawiony jest na znaczne promieniowanie słoneczne, zastanów się nad szybą absorpcyjną, która znacznie lepiej ochroni twój gotowy projekt domu przed przegrzaniem wnętrza. Zastanawiając się nad inwestycją w stolarkę okienną, jednym z głównych czynników są finanse, które na nią przeznaczymy. Do niedawna wybór był prostszy, ponieważ od 1 stycznia 2014 r. w budynkach mogliśmy pozwolić sobie na nieco wyższe warunki techniczne. Stąd też, można było wybierać pomiędzy oknami dwu lub trzy szybowymi do gotowy projekt domu. Warunki te dotyczyły współczynnika przenikalności ciepła. Okna pionowe ograniczone były współczynnikiem 1,3 W/m2K, natomiast połaciowe 1,5 W/m2K. Niestety, dla inwestorów jak i konsumentów przepisy w Polsce często się zmieniają. Tak też stało się z przepisami dotyczącymi współczynnika przenikalności ciepła. Od stycznia 2017 r. przenikalność cieplna okna pionowego nie może przekroczyć 1,1 W/m2K, zaś połaciowego 1,3 W/m2K.
Do chwili zmiany przepisów o stopniu współczynnika przenikalności ciepła, okna dwuszybowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jednakże typowe okno dwuszybowe posiadają parametry w przedziale 1,2 – 1,4 W/m2K. Dlatego też, w myśl obowiązujących przepisów nie będą one odpowiednie do gotowy projekt domu. Mając na uwadze powyższe warto zastanowić się jak skonstruowane są okna 3-szybowe. Okna trzyszybowe charakteryzują się niższym współczynnikiem przenikania ciepła niż dwuszybowe. Standardowe okno trzyszybowe osiąga wartość na poziomie 0,7-0,9 W/m2K. Jak widać izolacja jest znacznie lepsza, tego rodzaju okna są droższe od ich popularniejszych odpowiedniczek tzw. „dwuszybówek”. Odnosząc się do obowiązujących przepisów, najpopularniejsi producenci okien informują, iż nie oferują już okien, które nie spełniają ww. norm. Dlatego też, gotowy projekt domu będzie musiał zostać wyposażony w okna trzyszybowe.
Do niedawna okna trzyszybowe były najczęstszym wyborem w domach pasywnych oraz w miejscach gdzie panują bardzo niskie temperatury podczas zimowej pory roku. Jak pokazano powyżej są one cieplejsze i pomagają nam w obniżeniu kosztów ogrzewania. Wybór okien do gotowy projekt domu, powinien być oczywisty, ponieważ choć początkowy koszt zakupu jest wyższy – z pewnością szybko się zwróci.
Powracając jednak do zagadnienia domu pasywnego, czym on tak naprawdę jest? Najprościej rzecz ujmując, jest to dom energooszczędny. To pewien standard budownictwa, który uwzględnia bardzo dobre parametry izolacyjne, a także zastosowanie pewnych rozwiązań już na etapie tworzenia gotowego projektu domu. Głównym celem jest oczywiście zminimalizowanie zużycia energii potrzebnej do ogrzania oraz ochłodzenia wnętrza. Wykorzystując przy tym głównie promieniowanie słoneczne w sposób bierny. Często również tego typu gotowy projekt domu zostaje wyposażony w rekuperatory, które wspomagają odzyskiwanie ciepła z wentylacji urządzeń elektrycznych.
Gotowy projekt domu pasywnego będzie wymagał zastosowania okien trzyszybowych z szybami o współczynniku Ug=0,6 W/m2K lub Ug=0,5 W/m2K, które uznaje się za energooszczędne. Okna pasywne, które spełniają wymogi otrzymują certyfikat Passivhaus Instytut w Darmstadt.
Należy również zwrócić uwagę na to, aby okna trzyszybowe charakteryzowały się optymalnym współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej (g), który powinien wynosić przynajmniej 50% dla okna potrójnie szklonego z powłoką selektywną. Jedna z lepszych relacji U i G wynosi U ≤ 1,1, a g ≥ 45% dla okien aktywnych – takie parametry pozwalają pozyskać energię ze słońca, potrzebną do ogrzania wnętrza, przy jednoczesnym minimalizowaniu start energii wynikających z wychładzania się pomieszczenia.

Jakie okna, zatem powinniśmy wybrać dwuszybowe czy trzyszybowe? Obecnie okna, dwuszybowe tracą na swojej wypracowanej przez lata popularności, co spowodowane jest wymogami technicznymi. Dlatego, standardem w budownictwie stają się okna trzyszybowe mimo, iż ich relacja jakości do ceny nie jest już tak komfortowa jak okien dwuszybowych. Natomiast, jeżeli zależy Ci na lepszej izolacji termicznej i chcesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania lub planujesz zakup gotowy projekt domu pasywnego. Wybierz okno trzyszybowe z najlepszymi parametrami przepuszczalności ciepła, iż jest to droższe rozwiązanie z pewnością tego typu inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka16

Podobne artykuły

Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Czytaj
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Czytaj
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Czytaj
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b